Simona Halep a reacționat la anunțul Tribunalului de Arbitraj Sportiv de la Lausanne (TAS) privind data audierilor în procesul în care este acuzată de consum de roxadustat, o substanță interzisă în sport.
Simona Halep a fost testată pozitiv acum aproximativ un an, iar Agenția Internațională pentru Integritatea Tenisului a decis suspendarea ei pentru 4 ani. Halep a făcut apel, susținând că nu a consumat cu bună știință substanțe interzise.
Audierile vor avea loc în perioada 7-9 februarie 2024, iar vestea înseamnă că sportiva va rata Turneul de la Melbourne, primul de Mare Șlem al sezonului.
În ciuda acestei provocări, Halep a postat un mesaj pe rețelele sociale, exprimându-și bucuria că va avea ocazia să-și prezinte și să-și demonstreze nevinovăția în fața unui tribunal independent.
Ea a transmis un scurt mesaj de mulțumire pentru această oportunitate.
„Curtea de Arbitraj pentru Sport a decis ca audierile în cazul meu să fie între 7 și 9 februarie 2024. Mă bucur că am posibilitatea de a prezenta și de a-mi demonstra nevinovăția în fața unui tribunal independent. Mulțumesc”, a declarat Halep pe Instagram.

Cu toate că a fost suspendată, Simona Halep își menține poziția fermă, susținând că este nevinovată și că nu a consumat intenționat nici o substanță interzisă.
Aceasta a afirmat că tot ce s-a întâmplat a fost nedrept și că va continua să lupte pentru a-și dovedi inocența.