June 25, 2026

Simona Halep  a reacționat la anunțul Tribunalului de Arbitraj Sportiv de la Lausanne (TAS) privind data audierilor în procesul în care este acuzată de consum de roxadustat, o substanță interzisă în sport.

Simona Halep a fost testată pozitiv acum aproximativ un an, iar Agenția Internațională pentru Integritatea Tenisului a decis suspendarea ei pentru 4 ani. Halep a făcut apel, susținând că nu a consumat cu bună știință substanțe interzise.

Audierile vor avea loc în perioada 7-9 februarie 2024, iar vestea înseamnă că sportiva va rata Turneul de la Melbourne, primul de Mare Șlem al sezonului.

În ciuda acestei provocări, Halep a postat un mesaj pe rețelele sociale, exprimându-și bucuria că va avea ocazia să-și prezinte și să-și demonstreze nevinovăția în fața unui tribunal independent.

Ea a transmis un scurt mesaj de mulțumire pentru această oportunitate.

„Curtea de Arbitraj pentru Sport a decis ca audierile în cazul meu să fie între 7 și 9 februarie 2024. Mă bucur că am posibilitatea de a prezenta și de a-mi demonstra nevinovăția în fața unui tribunal independent. Mulțumesc”, a declarat Halep pe Instagram.

Simona Halep a bifat încasări de 10 milioane de euro din doar două mutări: ce a făcut fostul număr 1 WTA în 2023 | Sport.ro

Cu toate că a fost suspendată, Simona Halep își menține poziția fermă, susținând că este nevinovată și că nu a consumat intenționat nici o substanță interzisă.

Aceasta a afirmat că tot ce s-a întâmplat a fost nedrept și că va continua să lupte pentru a-și dovedi inocența.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *