O poveste de succes demnă de basme: Anca Verma, cea mai bogată româncă din lume, a ales să își urmeze pasiunea pentru afaceri, părăsind cariera de model pentru o viață nouă, departe de România.
Anca Verma este fostă Miss România și a ales să urmeze un alt drum. Și-a început cariera ca un model apreciat în Europa, dar a pus ochii pe lumea afacerilor, așa că a renunțat la viața trăită în lumina reflectoarelor, pentru a începe o nouă etapă.
Anca Verma, fostul fotomodel care apare în revista Forbes cu o avere de trei miliarde de dolari, a jucat într-o peliculă de la Hollywood, produsă de actrița Andreea Boyer, originară din România.
În timp, datorită muncii și perseverenței sale, Anca a devenit director general adjunct la o companie de telefonie mobilă din București.
Destinul a fost de partea ei, iar Anca a întâlnit un om de afaceri indian de succes, Abhishek Verma, cu care s-a căsătorit și a fondat Olialia World. Astăzi, Olialia a devenit o companie lider pe piața bunurilor de larg consum din India, datorită gamei variate de produse pe care o oferă, inclusiv țigări, băuturi spirtoase, produse lactate și altele.

(CITEȘTE ȘI: Cine a fost declarat, de fapt, cel mai bogat român în 2022. Nu, nu este Ion Țiriac!)
Viața de lux a româncei Anca Verma, care a reușit să construiască un imperiu
Anca trăiește alături de familia ei într-un palat luxos care este decorat cu mobilier poleit cu aur, iar paznicii lor îi protejează în permanență.
„Viața în India este de lux. Aici avem aproape 103 de persoane care lucrează la noi în casă pentru a avea grijă de nevoile noastre de zi cu zi. Oamenii din India iubesc și adoră familia mea.
Suntem o parte din patrimoniul cultural bogat al familiilor din India, unde am devenit o figură bine cunoscută în India socială, politică și în cercurile de afaceri. Este foarte dificil de a merge oriunde în India, fără a fi recunoscută.
Uneori, femeile și copiii se apropie de mine pentru fotografii și autografe”, spunea Anca într-un interviu din 2017 pentru voceata.eu, citat de B1 TV.
„În multe ocazii am primit oferte de a intra în politica din India, dar am refuzat, deoarece nu vreau să renunț la cetățenia română”, a mai spus Anca.
Deși fac parte din patrimoniul cultural al oamenilor bogați din India, Anca nu și-a pierdut niciodată legătura cu România și a rămas loială cetățeniei sale.