Jucătoarea de tenis vorbește despre calvarul prin care trece după suspendare și recunoaște că face terapie pentru a gestiona stresul și anxietatea.
Parerea noastra conteaza!
Jucătoarea de tenis vorbește despre calvarul prin care trece după suspendare și recunoaște că face terapie pentru a gestiona stresul și anxietatea.
Simona Halep se confruntă cu cel mai dificil moment din cariera ei, după ce a fost suspendată timp de patru ani din tenis în urma unui scandal de dopaj.
Sportiva a vorbit deschis despre greutățile prin care trece și a dezvăluit că a avut atacuri de panică și dureri abdominale severe în urma acestei suspendări.
Cariera Simonei Halep este amenințată de această suspendare, iar drumul către dovedirea nevinovăției se anunță lung și anevoios.
Recent, tenismena a împărtășit mărturii neștiute despre momentele dificile pe care le-a trăit după aflarea pedepsei date de Agenția Internațională pentru Integritate în Tenis (ITIA).
Simona Halep a mărturisit că a avut perioade în care a suferit de atacuri de panică și a avut dificultăți în a dormi.
Fiind o jucătoare extrem de emotivă, stresul înaintea fiecărui meci îi provoacă dureri abdominale severe.
Aceste simptome s-au intensificat odată cu suspendarea și au devenit o prezență constantă în viața ei.
„Am trecut prin perioade în care nu am putut dormi, în care am avut atacuri de panică. Sunt cunoscută pentru faptul că sunt o jucătoare foarte emotivă. Înaintea meciurilor, stresul îmi provoacă dureri abdominale foarte severe. De când am primit suspendarea, este ca și cum am în fiecare zi aceste dureri și anxietate. Totuși, acum, situația este puțin mai bună”, a dezvăluit Simona Halep, într-un interviu acordat Paris Match.
Simona Halep a recunoscut că face terapie cu un psiholog pentru a gestiona stresul și anxietatea generate de situația dificilă în care se află.
Dialogul cu specialistul o ajută să rămână calmă și liniștită, oferindu-i suport în fața provocărilor intense pe care le traversează.
„Încă discut cu psihologul, mă ajută să rămân calmă și să îmi gestionez temerile. În general, este întotdeauna bine să discuți cu cineva, îți permite să te eliberezi, să te descarci, să înveți să accepți, chiar dacă, în cazul meu, este dificil, pentru că sunt victima injustiției”, a adăugat sportiva.